About us

1999 Gölcük depremi sonrası bireysel çabalarla başlatılan yardımlaşma çabaları sonucu, ortay çıkan yardımlaşma, dayanışma ruhu, sadece afet zamanlarında değil, yaşamın her alanında devam etmeliydi. Değişen ve gelişen Dünyanın her yerinde olduğu gibi sistem olarak yoksulluk, işsizlik artıyor, iş kazaları, trafik kazaları, savaş ve şiddet birçok insanı engelli hale getirerek çalışmanın dışına atıyor. Bundan en çok çocuklar zarar görürken toplumların geleceği de zarar görüyor.

Burhanettin Güler başkanlığında bir araya gelen gönüllüler Birkaç kişi değil binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşabilmek gerektiği düşüncesiyle 4 Şubat 2011 yılında Umut Treni derneğini oluşturduk. Çünkü. Unutulan Yardımlaşma ve paylaşmanın, toplumsal dayanışmaya ve barışa katkısı vardır ve bunun için çaba vermek gerekiyordu.

Bu gün Umut Treni Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, her yıl binlerce gönüllüsü sayesinde, Türkiye’nin her şehrinden sayısız ihtiyaç sahibine ulaşmak için bir araya gelmiş çok büyük bir ailedir.

Yapılan destek çalışmaları arasında; İhtiyaç sahiplerine her türlü gıda, giyim eşyası, ev eşyası, ayakkabı, bot, mont, her tür medikal malzeme, bebek bezi, ilaç, tekerlekli sandalye, akülü sandalye temin etmek. Öğrencilere kırtasiye malzemesi, eğitim bursu vermek, kütüphanelere kitap desteği vermek, kütüphanesiz okullara kütüphane açmak, okullara tadilat desteği, öğrencilere diş fırçası, diş macunu temin etmek, yaşam alanı yaşanılamayacak boyutta olan ailelerin evlerine tadilat desteği vermek, yeni evlenen çiftlere gelinlik hediyesine varana kadar, elinden gelen her tür destek için var gücüyle çalışmaktadır. Tüm bunların yanı sıra; Her bayramda ulaşılabilecek her çocuğu baştan ayağa giydirmek, engelliler gününde onlarca tekerlekli sandalye ile dostlarımızın yanında olmak, anneler gününde engelli annelerimize ve yavrularımıza kahvaltı organizasyonu düzenleyerek onları motive etmek, her sene yaptığımız iki büyük yardım kahvaltısı ile ihtiyaç sahipleri için destek toplamaktadır. Yine her yıl yaptığımız organizasyon ile 23 Nisan Çocuk Bayramında binlerce çocuğumuza oyuncak hediyelerini ulaştırmak, bizler için vazgeçilmez eylemler arasındadır.

Umut Treni Derneği’nin tüm çalışmaları güven ve şeffaflık felsefesi üzerine kurulmuştur. Sadece ülkemizde değil, dünyanın pek çok ülkesinden sayısız üye katılımının olmasının sebepleri bunlardır. Umut Treni’ni farklı kılan şey; sermayenin sevgi ve güven olmasıdır. Derneğin amacı; Milyonlarca sayıda olan fakat yönlerini kaybeden kuruluşların ve pek çok suiistimalden dolayı güvenlerini kaybederek yardımlaşmanın güzelliğinden uzaklaşan insanların ışığı olabilmek ve bu sayede ihtiyaç sahibi herkese ulaşabilmektir. Yurt içi ve yurt dışındaki tüm üyeleri gönüllülük ilkesine bağlı kalarak el birliği ile zaman ve imkânlarını ihtiyaç sahipleri için seve seve kullanmaktadır. Dernek bünyesinde neredeyse günün 20 saati büyük bir zevkle çalışan üyeler mevcuttur. “ihtiyaç sahiplerinin aciliyetleri bizlerin keyfine kalmış bir durum değildir” diyerek farklarını bir kez daha ortaya koymaktadırlar.

Yapılan pek çok destek çalışmalarının yanında, internetteki sosyal ağ üzerinde var olan “Alo Kana İhtiyacım Var” adlı gruplarıyla, acil kan anonslarını üyelerine yayıyor, kısa süreler içinde aranan kanı bularak bu anlamda da toplumsal fayda sağlamaktadırlar. Umut Treni Derneği ayrıca 2013 yılında İstanbul Organ Nakli Koordinatörleri ile bir araya gelerek “Her bağış yeni bir hayat demektir” düşüncesi ile bünyesinde Organ Bağışını yaygınlaştırma çalışmalarını da başlatmış ve bu çalışmalara Koordinatörler ile devam etmektedir. 2013 yılında ayrıca, dünya yüzeyinde sevgi desteğine ihtiyacı olan tek canlının insan olmadı felsefesinden yola çıkarak, bünyesi içerisine bulunan tüm Doğa ve Hayvan Dostlarını birleştirip onlara destek verme çalışmalarına da başlamış bulunmaktadır. Umut Treni Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, gerçekten ihtiyaç olunan her konuda varlığını devam ettirip git gide daha da büyüyerek istikrarla yoluna devam eden örnek bir dernektir. Umut Treni, gönüllü olmak isteyen herkesi, umudun olduğu yerde bekliyor. Sevgilerimizle…

"asdf aasdf asdf adsfa asdfa adf

af asdf adfasdf af "

Burhan Güler, Başkan

Hedefimiz

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

 

UMUT TRENI (TRAIN OF HOPE)

Aid and Solidarity Association

Yalı Mahallesi

Istasyon Caddesi No. 6

Beşçeşmeler/Maltepe/Istanbul

Phone (Turkish only)

0 216 305 42 45 &

0 535 422 71 20 (Turkish only)

Follow us on Facebook

© 2020 created by Gamze Usta